Si se že kdaj ujel/a v zanko, ko nekaj prebereš, pa se ti zdi, da se te nič ne prime? Morda težava ni v vsebini in učni snovi, ki je pred teboj, ampak v načinu, kako se učiš! O tem, kako se učiti, je bilo že veliko napisanega in raziskanega. V grobem pa so strokovnjaki ugotovili, da imajo ljudje različne učne stile. Če poznaš svoj učni tip, se lahko učiš bolje in bolj učinkovito. Morda ti bodo pri tem prišli prav spodnji učni triki.
Ločimo vizualni, slušni, kinestetični in bralno-pisni učni tip. Običajno smo kombinacija vseh, a pri vsakomur prevladuje eden izmed omenjenih in za vsakega so značilne določene posebnosti.
Veš, o čem govorimo? Če moraš svoj spomin osvežiti in dobiti kakšno novo idejo, beri dalje, saj spodaj predstavljamo nasvete, kako se najbolje lotiti učenja glede na svoj učni stil!
1. Vizualni tip – vidim in usvojim!
Če si vizualni tip učenca, to pomeni, da najraje ‘vidiš’, kar se moraš naučiti. V spomin se ti gotovo najbolj zasidrajo grafi, sheme in zemljevidi. Zapomni si, da so pisana pisala in barvni označevalci tvoji najboljši prijatelji.
Triki za učenje:
• Uporabi barvne označevalce za različne teme in ključne besede.
• Nariši miselne vzorce (mind maps) ali diagrame, da si lažje zapomniš povezave med pojmi.
• Uporabi slike ali videoposnetke za boljše razumevanje snovi.
• Učni prostor naj bo urejen in organiziran – manj motenj bo pomagalo tvoji koncentraciji.
2. Slušni tip – slišim in razumem!
Si eden tistih, ki se lažje učijo, ko poslušajo? Če si slušni tip, se najbolje učiš s pogovori, predavanji in poslušanjem. Zate je bistvenega pomena, da snov slišiš, pa naj bo to prek predavanja, podkasta ali celo svojega glasu, ko snov prebereš naglas.
Triki za učenje:
• Poslušaj podkaste in se udeležuj predavanj. Študenti, ki na daljavo študirajo na Erudio, imajo to srečo, da lahko do posnetkov predavanj dostopajo tudi kasneje, saj so posnetki dostopni prek naših spletnih platform.
• Glasno preberi gradivo ali pa se uči v paru in izmenično ponavljajta snov.
• Zelo dobra metoda je tudi razlaga snovi drugim. Če nimaš možnosti, da bi o snovi razlagal drugim, jo ponovi naglas in razloži sam sebi.
• Lahko eksperimentiraš tudi s poslušanjem mirne instrumentalne glasbe, ki ti bo pomagala ohraniti zbranost.
3. Kinestetični tip – gibanje in dotikanje!
Si eden izmed tistih, ki težko dolgo sedi pri miru? Raje kot branje ali poslušanje imaš fizično izkušnjo – dotikanje, premikanje, ustvarjanje z rokami. Dolgotrajno sedenje ni zate, zato mora biti tvoje učenje povezano z gibanjem. Kinestetičnemu tipu učenca ustrezajo tudi krajši aktivni odmori med učenjem.
Triki za učenje:
• Poskusi učenje povezati s fizično aktivnostjo – lahko se učiš med sprehodom ali gibanjem.
• Za boljše razumevanje uporabi modele ali predmete, ki se jih lahko dotikaš in premikaš.
• Po vsakih 20 do 30 minutah učenja si privošči kratek odmor za gibanje – nekaj razteznih vaj ali kakšen poskok.
• Preizkusi igranje iger, ki vključujejo učno snov, ali pa reševanje praktičnih nalog, ki ti pomagajo preizkusiti znanje v praksi.
4. Bralno-pisni tip – pišem, da si zapomnim!
Če si eden izmed tistih, ki obožujejo pripravljanje zapiskov, prebiranje knjig in raziskovanje po spletu, potem ti je najbliže bralno-pisni stil. Pisanje in branje ti omogočata, da najlažje predelaš in shraniš informacije. Ta stil se nekoliko prekriva z vizualnim, saj tudi ti učenci radi berejo, pišejo in ustvarjajo zapiske. Ključna razlika je, da pri teh učencih prevladuje pisana beseda – od člankov do esejskih odgovorov.
Triki za učenje:
• Naredi podrobne zapiske in jih prepiši, saj ti bo pisanje pomagalo, da si boš snov bolje zapomnil/a.
• Uporabi sezname, povzetke in ključne točke, da si lažje strukturiraš snov.
• Redno pregleduj in dopolnjuj zapiske ter jih beri na glas.
• Piši lastne razlage snovi ali kratke eseje, saj ti pisanje omogoča, da bolje razumeš gradivo.
5. Kombinirani tip – vse po malem!
Če ugotavljaš, da ti ustreza več metod, si kombinirani učni tip. To pomeni, da lahko uporabljaš različne pristope, odvisno od predmeta ali razpoloženja.
Triki za učenje:
• Izkoristi prednosti vseh stilov in prilagajaj način učenja – beri, piši, poslušaj in uporabljaj vizualne pripomočke.
• Oblikuj načrt učenja, ki vključuje več metod – lahko začneš z branjem, nato ustvariš miselni vzorec, za tem pa snov še predebatiraš s prijateljem.
• Redno menjaj tehnike, da ti ne postane dolgčas. Kombinirani pristop ti omogoča, da izkoristiš prednosti vsakega učnega tipa.
Poznavanje učnega stila ti lahko močno olajša proces učenja in poskrbi, da boš hitreje in bolj učinkovito dojel/a snov. Ne glede na to, ali si vizualni, slušni, kinestetični ali bralno-pisni tip, lahko s pravimi triki postaneš mojster učenja. Preizkusi različne pristope in ugotovi, kateri ti najbolj ustreza!