Skupina najstarejšega prebivalstva (80 let ali več) danes v svetu najhitreje narašča. V letu 2022 je po podatkih Statističnega urada Slovenije delež prebivalcev, starih 65 ali več let dosegel kar 21,3 % (SURS 2023). Tovrsten demografski trend je moč opaziti po vsem svetu, ne samo v Evropi, zato je leta 2002 svetovna znanstvena organizacija (WHO) uveljavila koncept aktivnega staranja, ki poudarja vse večjo družbeno participativno vlogo starejših v vsakdanjem življenju na individualni in družbeni ravni. Starejši so tako postali ena najpomembnejših ciljnih skupin v različnih družbenih panogah, izjemno pomembni so postali tudi v svetu športa. Staranje odpira mnogo priložnosti za uveljavljanje novih pristopov in možnosti.
Gerokineziologija je znanstvena veda, ki proučuje gibanje človeškega telesa s fiziološkega, biomehanskega in psihološkega vidika. Osredotoča na razumevanje in vplive telesnih dejavnosti na zdravje in počutje starejših.
Kot gerokineziolog boste strokovnjak s področja gibanja človeškega telesa. Ukvarjali se boste s starejšimi osebami, osebami z nekaterimi kroničnimi boleznimi, poškodbami in okvarami gibal. Delovali boste na področjih promocije, preprečevanja poškodb, zdravljenja/intervencije, habilitacije in revitalizacije na področju zdravja.
Študijski program Gerokineziologija temelji na sodobnem in uveljavljenem epistemološkem pristopu, ki poudarja kompleksnost in raznolikost področij gerokineziološke prakse, kjer je združevanje dognanj več disciplin nujno.
*razen obveznih vaj.