S poklicno maturo kandidati dokazujejo doseganje standardov znanj, ki so določeni s cilji izobraževalnih programov srednjega tehniškega in drugega strokovnega izobraževanja, poklicno-tehniškega izobraževanja, poklicnega tečaja ter usposobljenost za visokošolski študij.
Poklicna matura je oblika zaključnega izpita. Z opravljeno poklicno maturo kandidat pridobi srednjo strokovno izobrazbo.
Poklicno maturo lahko opravlja vsak, ki je:
- uspešno končal zadnji letnik izobraževalnega programa za pridobitev srednje strokovne izobrazbe,
- zaključil 4. letnik gimnazije in opravil poklicni tečaj,
- opravil mojstrski izpit.
Poklicna matura vsako leto poteka v treh rokih, spomladanskem, jesenskem in zimskem. Kandidat se lahko prijavi h kateremkoli roku.
Razlika med poklicno in splošno maturo glede nadaljnjega študija je v tem, da splošna matura omogoča vpis v vse študijske programe, višješolske, visokošolske in univerzitetne, poklicna pa le v višješolske in visokošolske, ne pa tudi v univerzitetne. Poklicni maturanti, ki se želijo vpisati na univerzitetni študij, morajo ob poklicni maturi opraviti še izpit iz posameznega predmeta splošne mature.
MATURITETNI PREDMETI
Kandidati opravljajo poklicno maturo iz 4 predmetov.
Skupni del:
- slovenščina (prvi predmet),
- temeljni strokovno-teoretični predmet (drugi predmet).
Izbirni del:
- matematika ali tuji jezik (tretji predmet),
- pri četrtem predmetu kandidati opravljajo različne oblike praktičnega dela v poklicu oziroma stroki (izdelek, storitev, seminarska naloga, projektno delo itd. z zagovorom).
RAVEN ZAHTEVNOSTI
Izpit pri poklicni maturi se opravlja na ravni zahtevnosti, določeni v predmetnem izpitnem katalogu.
Izpit je lahko v skladu s predmetnim izpitnim katalogom sestavljen iz delov, ki se lahko opravljajo pisno, ustno in praktično (kot izdelek, storitev, izpitni nastop).
Kandidat praktični del izpita zagovarja.
POMEMBNA NAVODILA ZA PISNI DEL POKLICNE MATURE
Vsi pisni izpiti poklicne mature se pričnejo ob 9.00. Kandidati se zberejo pred izpitnim prostorom 30 minut pred začetkom pisnega izpita.
Trajanje pisnega izpita je določeno s predmetnim izpitnim katalogom in označeno na izpitni poli. Izpit traja največ 120 minut in najmanj 90 minut.
Zaradi identifikacije mora imeti kandidat na izpitu osebni dokument s fotografijo, ki ga pred začetkom izpita položi na rob mize. Identifikacijo kandidatov opravi nadzorni učitelj.
Kandidati imajo pri izpitu le pripomočke, dovoljene s predmetnim izpitnim katalogom.
V izpitni prostor je prepovedan vnos telefona in ročne ure. Samo posedovanje le-teh pomeni konec dela izpita, zato raje omenjene naprave pustite doma ali jih oddate nadzornemu učitelju na hodniku. NA VSAK IZPIT MORATE PRINESTI VELJAVEN OSEBNI DOKUMENT S SLIKO!
Dan pred vsakim pisnim izpitom si natančno preberite, katere pripomočke potrebujete. Pripomočkov si namreč ne smete izposojati med seboj, mi pa jih razen rezervnega pisala nimamo na razpolago. Pri pisanju poklicne mature kandidati uporabljajo črne/modre kemične svinčnike ali nalivna peresa.
Korekturna sredstva in označevalci besedila (pri slednjih so izjema nekateri kandidati z odločbo) niso dovoljena.
Kajenje v stranišču je STROGO PREPOVEDANO!
KOLEDAR POKLICNE MATURE
https://www.ric.si/poklicna-matura/koledar-poklicne-mature/
OBRAZCI POKLICNE MATURE
Prijava k izpitu iz predmeta splošne mature (za opravljanje t. i. 5. predmeta)
POKLICNO MATURO NA NAŠI ŠOLI VODITA:
Barbara Fortuna, predsednica ŠMK za poklicno maturo
Urška Marku, tajnica ŠMK za poklicno maturo
Kontakt: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate., 01/500 86 85
POMEMBNE POVEZAVE
Državni izpitni center: https://www.ric.si/poklicna_matura/splosne_informacije/
Predmetni izpitni katalog 2024: https://eportal.mss.edus.si/msswww/programi2022/programi/PIK/2024.htm
Predmetni izpitni katalog 2025: https://eportal.mss.edus.si/msswww/programi2023/programi/PIK/2025.htm